Siedzenie w domu wcale nie musi być nudne! My mamy dla Was propozycję, jak przyjemnie spędzić wolny czas, a przy okazji dowiedzieć się wielu interesujących i inspirujących informacji na temat designu i architektury. Mamy dla Was kilka interesujących tytułów seriali i filmów właśnie o wspomnianej tematyce. Gwarantujemy, że warto poświęcić kilka godzin 🙂
Na Netflixie znajdziecie serial, dzięki któremu poznacie najbardziej nowatorskich projektantów z różnych branż. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu projektantowi. W dokumencie zobaczycie, jak sztuka designu wpływa na każdy aspekt naszego życia. Do tej pory pojawiły się dwa sezony. Sztukę i naukę designu poznajemy na przykładzie sylwetek wybitnych projektantów z różnorodnych dyscyplin. W serialu nie zabrakło inspirujących rozmów oraz historii powstania kultowych projektów. Serial “Abstrakt: Sztuka designu” jest także pięknie zrealizowany pod względem zdjęć, a także zaawansowanego montażu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pierwszy sezon liczy osiem odcinków. Ich bohaterami są: Christoph Niemann – artysta, grafik pochodzący z Berlina, jego dzieła znalazły się w wielu prestiżowych amerykańskich magazynach (m.in. „The New Yorker”, „The New York Times Magazine”); Tinker Hatfield – amerykański designer, projektant kultowych modeli obuwia dla Nike m.in. Air Jordan III, Air Max 90, 180, Huarache czy Nike Mag; Es Devlin – brytyjska projektantka scenografii w teatrach i operach na całym świecie, znana m.in. z oprawy wizualnej pokazów mody Louis Vuitton, Bjarke Ingels – duński architekt, kojarzony z nowoczesnych realizacji budynków i osiedli, które wychodzą poza standardy architektoniczne, zaprojektował kompleks zabudowy przy ul. Towarowej w Warszawie; Ralph Gilles – kanadyjsko-amerykański projektant samochodów, związany z marką Chrysler; Paula Scher – amerykańska artystka graficzka i malarka, stworzyła m.in. identyfikacje graficzne dla Museum of Modern Art (MoMA) i Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Platon (Platon Antoniou) – brytyjsko-grecki fotograf, autor zdjęć portretowych m.in. czołowych światowych polityków (jak Władimir Putin czy Barack Obama), sportowców i gwiazd show-biznesu oraz Ilse Crawford – brytyjska projektantka wnętrz, m.in. hotelu Soho House w Nowym Jorku, wnętrza Electric Cinema w Londynie, hotelu Babington House w Somerset, Grand Hotelu w Sztokholmie czy ekskluzywnej poczekalni dla pasażerów Cathay Pacific na lotnisku w Hongkongu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Z kolei w drugim sezonie poznamy sześciu cenionych twórców. Tym razem bohaterami serialu będą: Olafur Eliasson – duńsko-islandzki artysta tworzący rzeźby oraz instalacje z nietypowych materiałów, takich jak światło, woda oraz temperatura powietrza, jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest gigantyczne słońce stworzone z systemu kilkuset żółtych lamp oraz luster w Tate Modern w Londynie; Neri Oxman – amerykańsko-izraelska projektantka, architektka, dizajnerka, ekolożka, wizjonerka, znana ze sztuki i architektury, w której łączy technologię z biologią, dizajn z ekologią, naturę z kulturą; Ruth E. Carter – kostiumograf, zdobywczyni Oscara za kostiumy w „Czarnej Panterze”, pierwsza Afroamerykanka w historii, którą zwyciężyła w tej kategorii, często współpracuje ze Spikiem Lee; Cas Holman – założycielka firmy Heroes Will Rise, projektuje narzędzia i przedmioty, które mają inspirować dzieci i dorosłych do kreatywnej zabawy; Ian Spalter – prowadził prestiżowe projekty dla Nike i Instagrama oraz Jonathan Hoefler – projektant krojów czcionek, pracował m.in. dla firmy Apple oraz przy kampanii „Change” Baracka Obamy.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pierwszy sezon dostępny jest za darmo na Youtube. Wszystkie sezony dostępne są na Netflixie.
Zdecydowanie Netflix rozpieszcza nas, jeśli chodzi o seriale dokumentalne dotyczące architektury i designu. Kolejnym świetnym dokumentem jest seria pt. “Najbardziej niezwykłe domy świata”. Architekt Piers Taylor wraz z aktorką i entuzjastką nieruchomości Caroline Quentin przemierzają świat, aby zobaczyć nietypowe domy! Spotykają się i rozmawiają z architektami, a także sprawdzają możliwości, jakie oferują nowoczesne i luksusowe rezydencje.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W pierwszym sezonie możemy zobaczyć cztery odcinki koncentrujące się na różnych lokacjach rezydencji. Pierwszy został poświęcony górskim domom: od Santa Monica po szwajcarskie Alpy, z kolei drugi położonym w lesie od Madrytu aż po Nową Zelandię. W trzecim odcinku poznamy domy położone nad oceanem lub morzem m.in. w Hiszpanii czy Kanadzie. Ostatni odcinek pierwszego sezonu pokazuje piękne podziemne domy m.in. w Alpach czy Grecji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Drugi sezon został podzielony na dwie części. W pierwszym odcinku Piers i Caroline udają się na Florydę, aby zwiedzić m.in. willę nad oceanem, przeszklony pawilon, modernistyczną posiadłość oraz luksusowy dom zbudowany na palach. Z kolei w Portugalii odwiedzają zautomatyzowany dom, rezydencję w kształcie litery X oraz willę w głębi lasu. W Szwajcarii możemy podziwiać betonową willę, nowoczesny domek górski, dom w kształcie litery S oraz rezydencję stworzoną z myślą o klasycznych samochodach. W Japonii poznamy posiadłość w duchu filozofii zen, budynek ze szkła i betonu czy nieruchomość w kształcie litery V. Słoneczna Hiszpania zasłynęła z domu z wiszącym basenem, sanktuarium na planie okręgu, wiejskich zabudowań zrobionych ze stali czy zaskakującej rezydencji trzech sióstr. Caroline i Piers w Indiach zwiedzili falujący dom z dachem przypominającym origami, subtelną fortecę, nową wersję domku z plantacji herbaty i ciekawą “patchworkową” budowlę. W Norwegii na prezenterów czekała urocza rodzinna chatka, letni dom zbudowany wokół skały, awangardowy dom z betonu i ustronna posiadłość w surowym stylu. Z kolei w Izraelu podziwialiśmy okazałą rodzinną posiadłość, sielankowy budynek filtrujący żywioły, rezydencję zbudowaną na klifie oraz dom z trzema ogrodami.
Serial dostępny jest na Netflixie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Film poświęcony jest twórczości jednego z największych współczesnych architektów. Duet hiszpańskich filmowców, Norberto Lopez Amado i Carlos Carcas zwiedzili pół świata, aby zapoznać się z najsłynniejszymi dziełami Normana Fostera. Twórcy zabierają widza w niezwykłą podróż śladami perełek architektonicznych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Każdy z budynków wzniesionych przez brytyjskiego architekta świetnie wpisuje się w tożsamość miasta, w jakim powstał. Norman Foster łączy funkcjonalność z elegancją oraz nowatorską konstrukcją. Świetnie widać to na przykładzie przebudowanego gmachu Reichstagu, lotniska w Pekinie, międzynarodowego lotniska w Hongkongu czy najwyższego mostu na świecie – francuskiego wiaduktu Millau. Ten film dokumentalny pozwala bliżej poznać człowieka, który odpowiadał za zrewolucjonizowanie sztuki stawiania budynków. W dokumencie zobaczymy rozmowy z twórcą, ale także z jego znajomymi i współpracownikami, wśród których pojawia się: Bono (wokalista U2). Możemy się też dowiedzieć kilku ciekawostek o Masdarze, pierwszym w pełni ekologicznym mieście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Powstaje ono z inicjatywy emira Abu Zabi. Projektantem jest pracownia architektoniczna Normana Fostera.
Film dostępny jest na Youtubie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Miniseria dokumentalna przedstawiająca słynne dzieła architektury. Każdy odcinek skupia się przede wszystkim na jednym budynku, który odegrał dużą rolę w rozwoju współczesnej architektury. Dodatkowo dowiemy się, jakie spełnia on funkcje historyczne i społeczne, a także jak powstawał – od projektu aż po realizację. Monografie dwudziestu dzieł architektury światowej od końca XIX wieku po czasy współczesne. Za kształt bryły, zdobienia, udogodnienia odpowiadają artyści, architekci, wizjonerzy. Dowiemy się także, co było ich inspiracją do stworzenia budynków, które znamy z książek czy fotografii. Serial “Lekcje architektury” daje nam możliwość nie tylko zobaczenia ich “od środka”, ale także poznania historii ich powstania.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W serii “Lekcje Architektury” zobaczymy m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Centrum Edukacyjne Rolex pod Lozanną, katedrę w Kolonii czy Narodowe Centrum Tańca w Pantin. Dowiemy się także ciekawostek dotyczących Muzeum Żydowskiego Daniela Libeskinda w Berlinie, budynku Casa Mila autorstwa Antoniego Gaudi w Barcelonie, Muzeum Pikardii w Amiens, portu lotniczego Satolas w okolicy Lyonu czy kompleksu dla pracowników fabryki projektu Jeana Baptista Godina tzw. Familister.
Gwarantujemy, że ten serial dokumentalny nie jest nudną lekcją architektury. Ciekawie nakreślone portrety architektów, świetne zdjęcia i interesujące wiadomości sprawiają, że serial jest bardzo wciągający.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Twórcy serialu pokazują najciekawsze budowle, jakie powstały przez kilkanaście ostatnich lat. Zobaczymy rozmowy z architektami oraz użytkownikami budynków. Poznamy idee, które towarzyszyły przy projektowaniu, podejrzymy zastosowane rozwiązania oraz proces powstawania bryły. Wszystkie przedstawione budowle harmonijnie wtapiają się w otoczenie i są jego uzupełnieniem. Z jednej strony są ponadczasowe, a z drugiej zwracają uwagę swoją oryginalnością. Serial udowadnia, że w Polsce powstają także oryginalne i warte zobaczenia budowle. W dokumencie zobaczymy m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Wyświetl ten post na Instagramie.