Kuchnia w stylu shaker – jak ją urządzić? Funkcjonalność i prostota w amerykańskim wydaniu

2 listopada 2020
Styl shaker to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich, który pojawił się w naszych kuchniach nagle, ale z pewnością zagości się w nich na długi czas. Zachwyca prostotą i elegancję, które poprzez swoją uniwersalność, pasują zarówno do najbardziej nowoczesnych aranżacji, jak i do tych zachowanych w tradycyjnym duchu. Czerpiąc inspiracje z najnowszej kolekcji marki ernestrust, podpowiadamy jak urządzić kuchnię w zjawiskowym stylu shaker.

Czym charakteryzuje się styl shaker?

Na początek nieco historii, która tłumaczy bardzo charakterystyczny wygląd mebli w stylu shaker. Jego nazwa wywodzi się od grupy religijnej – Shakers, funkcjonującej w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Mniejszość mieszkała w izolacji od innych ludzi i prowadziła bardzo skromne i proste życie. Skromność i prostotę można było zauważyć także w wystroju ich domów, który łączył w sobie piękno z funkcjonalnością. Nie trzeba było wiele czasu, aby swoim stylem wnętrzarskim shakersi zachwycili również ludzi „z zewnątrz”. Wkrótce rozpoczęto produkcję mebli, sprzedając je na terenie całego kraju. Dziś ich wzornictwo powraca do naszych domów w odświeżonej, nowoczesnej wersji.

Według zamysłu stylu shaker kuchnia ma być nie tylko pomieszczeniem do przygotowania posiłków, ale i miejscem spotkań całej rodziny. Musi być więc nie tylko praktycznie urządzona, ale i przytulna. Meble w stylu shaker wyróżnia surowa estetyka oraz bardzo charakterystyczne fronty, będące gładkim panelem, ozdobionym delikatnymi, prostokątnymi frezami. Mogą być one utrzymane w bardzo klasycznej formie bądź nawiązywać do najnowszych, nowoczesnych trendów, tak jak w przypadku modelu kuchni S4 z kolekcji ernestrust STYLE.

Kolorystyka kuchni shaker

Kuchnia w stylu shaker ma koić nerwy i kojarzyć się z przytulnym, domowym zaciszem. Lepiej więc unikać w niej krzykliwych, bardzo nasyconych barw, a postawić na stonowane i spokojne odcienie. Świetnie sprawdzą się w niej też wszelkie naturalne kolory, takie jak beże, zielenie, szarości czy cała gama niebieskiego. Ściany w kuchni shaker najlepiej pokryć farbą o bardzo subtelnym odcieniu, który nie będzie rzucał się w oczy. Uwydatni to piękną estetykę mebli kuchennych. Ciekawym zabiegiem jest też wypełnienie przestrzeni między szafkami a blatem czy ozdobnych wnęk wyróżniającymi się kafelkami lub kamienną płytą.

Dekoracje dla przytulnej atmosfery

Dzięki swojej niebanalnej estetyce meble shaker to dekoracja sama w sobie. Ze względu na ich minimalistyczny wygląd pozwalają jednak na całkowitą dowolność przy doborze ozdobnych kuchennych dodatków. Jeśli chcemy utrzymać bardzo prosty wydźwięk wnętrza, najlepiej ograniczyć dekoracje do minimum. Wówczas mogą stać się nimi np. ozdobne uchwyty do szafek czy kran w ciekawym stylu.

Jednocześnie meble w stylu shaker, z powodu swojej skromnej budowy, idealnie spełnią się w roli tła dla wielu rozmaitych przedmiotów, które nadadzą kuchni przytulnej atmosfery. Można je łączyć z różnorodnymi dodatkami w stylu klasycznym, rustykalnym czy boho. W takiej przestrzeni nie może też zabraknąć wazonów ze świeżymi kwiatami, miniszklarni na zioła, ozdobnych lamp czy ramek z rodzinnymi zdjęciami.

Meble w stylu shaker i odrobina nowoczesności

Najnowsze i najmodniejsze trendy wnętrzarskie harmonijnie łączą w sobie klasykę z nowoczesnością. Idealnym tego przykładem jest kuchnia S4 z kolekcji ernestrust STYLE. Charakteryzuje ją wyważona kompozycja szafek z ozdobnymi, profilowanymi frontami, która urozmaicona została o bardzo efektowne, toczone nogi.

Jej dopełnieniem jest blat wykonany ze spieku kwarcowego, a elementem wyróżniającym ciekawy wybór kolorów frontów: bieli lub delikatnego różu. Taka kompozycja to połączenie tradycyjnego wzornictwa z nutą nowoczesnej awangardy, które uświetnią każde wnętrze. Projektując i urządzając kuchnię w stylu shaker nie bójmy się więc łączyć tego, co znane i ponadczasowe, z tym co zaskakujące i fascynujące.

Oświetlenie

Ważną rolę w kuchni shaker odgrywa jej oświetlenie. W tego typu aranżacjach najlepiej sprawdzi się naturalne światło, padające z okien o dużej powierzchni. Wprowadzi to do pomieszczenia dużo przytulnej aury. Nie można jednak zapomnieć także o sztucznym oświetleniu, które poratuje nas w czasie wieczornego gotowania oraz w ciemniejszych kuchniach. Wówczas najlepiej wybierać żarówki o ciepłej barwie, która wypełniając kuchnię, wniesie w jej cztery ściany niesamowicie miły nastrój.

W „szejkerskim” wnętrzu sprawdzą się wszelkie lampy z żarówkami stylizowanymi na stare, minimalistyczne kinkiety czy klosze o skromnej oprawie, które doskonale wkomponują się w surowe aranżacje. Warto zaznaczyć, że odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśli również walory mebli z frontami typu shaker.

Kuchnia shaker to propozycja dla wszystkich tych, którzy kochają połączenie klasyki z nowinkami ze świata interior design. Sprawdzi się zarówno w bardzo nowocześnie urządzonych mieszkaniach, jak i tam gdzie przeważają tradycyjne aranżacje. Ze względu na swoich minimalistyczny charakter pozwala ona na wiele wnętrzarskich eksperymentów i nietuzinkowych estetycznych zabiegów.