Drewno – moda na drewniane meble

15 września 2019

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od stuleci – uosabia silny związek z naturą, ale także podkreśla rolę tradycji w naszym życiu. Współcześnie drewno to nie tylko szlachetny surowiec, ale przede wszystkim symbol luksusu, biżuteryjny akcent we wnętrzu, śmiało pretendujący do roli dzieła sztuki.

Zapuścić korzenie – najstarszy surowiec naturalny

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako podstawowy materiał do budowy domów oraz wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń i narzędzi. Dziś w tej samej roli odnajdują się inne jego walory. Historia drewna w nierozerwalny sposób związana jest z drzewem, będącym nie tylko integralną częścią świata przyrody, ale też symbolem życia, odradzającej się wiecznie natury, poczucia bezpieczeństwa, życiowej stabilizacji czy wicia gniazda. Jego silne korzenie podkreślają związek z tradycją, a bujne konary dają wizję schronienia. Samo drewno to nic innego jak tkanka drzewna, surowiec z niej otrzymany. Ten pierwotny, biologiczny wręcz związek drewna z drzewem, najpełniej uwypuklają meble i dekoracje wykonane z giętego drewna. Do nich należą np. wieszaki Flamingo włoskiej marki Porada, która rzemieślniczą metodą obróbki drewna tworzy przedmioty obdarzone nie tylko duszą, ale też charakterem. Podobną metodą powstała też leżanka wisząca Fala, której gięta forma nawiązuje do motywu morza.

Nie wszystko złoto – fornir – biżuteryjny akcent we wnętrzu

Od wieków w kulturze Zachodu funkcjonuje obraz drzewa jako symbolu życia duchowego, więzi człowieka z naturą i tradycją, ale też przejaw dążenia do doskonałości. Poza powszechnie znanym “drzewem wiadomości złego i dobrego”, w naszej świadomości funkcjonuje obraz biblijnego “drzewa życia”, które rosnąć w środku raju, obfitowało w owoce, po których zjedzeniu człowiek zyskiwałby nieśmiertelność. Motyw ten często pojawia się w literaturze [John Milton, Raj utracony] i sztuce [Gustaw Klimt, Drzewo życia], a obecnie coraz częściej także zdobi przedmioty codziennego użytku, takie chociażby jak biżuteria. Biżuteryjny charakter ma także samo drewno, z którego powstaje fornir. Wyselekcjonowany z jego najlepszych kawałków pełni współcześnie rolę znaczącego zdobnika we wnętrzach. Pozyskiwane z jubilerską wręcz precyzja cienkie plastry drewna wyróżnia indywidualne, bo niepowtarzalne usłojenie, sprawiając, że wykonane z nich komody czy witryny, a nawet meble kuchenne są unikatową ozdobą wnętrza, jednocześnie w pełni je personalizując. Tak pojęte drewno staje się materiałem szczególnie pożądanym, a przez to ekskluzywnym, na który stać tylko wybranych.

W tym sęk – niedoskonałość mile widziana
Jedną z najstarszych dziedzin sztuki jest rzeźba. Powstaje ona w wyniku sukcesywnego wybierania materiału, najczęściej kamienia czy drewna. W czasach archaicznych nie traktowano rzeźb jako obiektów artystycznych, ale raczej jako przedmioty o funkcji magicznej czy użytkowej. Nie przedstawiały też konkretnych osób, ale przypisywano im cechy i idealne pojęcia – piękno, honor czy poświęcenie. Także rzeźba ludowa, która zrodziła się w wyniku oddzielenia rzeźbiarstwa artystycznego od rzemiosła, w dużym uproszczeniu polegała na nadawaniu drewnu (bo tu ten surowiec dominował) boskiej formy. Tę umiejętność nadawania materii unikatowego kształtu przejęło także stolarstwo. Rzeźbione elementy nie od dziś zdobią fronty czy szprosy mebli, a piękne tłoczone nogi stołów wykonane z drewna a nawet z kamienia, nawiązują do jej trójwymiarowości. Współcześnie designerzy idą jednak o krok dalej i przy projektowaniu mebli wykorzystują naturalny potencjał, jaki tkwi w drewnie. Jako przykład mogą posłużyć stoliki kawowo – pomocnicze z oferty marki Riva 1920. Zostały one niejako wyrzeźbione w jednolitym kawałku drewna, wydobywając przy tym nie tylko jego piękne usłojenie, ale też wszystkie niedoskonałości. Te ostatnie bowiem, w postaci sęków, wgłębień, pęknięć czy nierówności stały się obecnie największym walorem tego materiału. Podobne efekty ukazują surowe wręcz blaty stołów z oferty wspomnianej włoskiej marki. Ich naturalne piękno, dzięki bezbarwnym olejom i woskom, użytym do impregnacji zostało właściwie nietknięte ludzką ręką.

O tym szumią wierzby – rzemieślnicza obróbka materiału
Mówi się, że muzyka to język uniwersalny. Na całym świecie słuchając koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina czujemy romantyczny, pełen nostalgii, ale też młodzieńczej nadziei nastrój. Pierwszoplanową rolę gra tu tytułowy fortepian – instrument niezwykle melodyjny, obdarzony duszą i głębią, skrytą pod niezwykle wytworną formą. Jego subtelne brzmienie gwarantuje kunszt wykonania wiążący się m. in. z rzemieślniczą precyzją i wyjątkową dbałością o każdy detal. Z podobnym kunsztem i starannością wykonywanie są drewniane meble. Często tworzone przez rzemieślników, przekazujących tajniki swego warsztatu z pokolenia na pokolenie. Praktyka ta jest szczególnie popularna we Włoszech, gdzie od dziada czy pradziada techniki ręcznego wykonywania mebli urosły do rangi sztuki.

Solidne podstawy
Drewno to materiał, który towarzyszy nam od stuleci. Budujemy z niego domy ale też stanowi ono podstawę aranżacji wnętrz. Witryny, komody, szafy, stoły i krzesła swą ponadczasową wartość zawdzięczają głównie temu surowcowi. Jednak drewno to nie tylko stylowe meble, bo także elementy wystroju wnętrz – podłogi, schody i drzwi. To one zapewniają całej aranżacji solidne podstawy, stanowiąc też piękne tło dla innych elementów wyposażenia wnętrz. “To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić by miał w sobie duszę” – śpiewała Alicja Majewska. Tę duszę zapewni drewno, materiał nierozerwalnie związany z historią człowieka. Z jednej strony jego piękne usłojenie oraz ciepłe, przyjazne dla oka wybarwienie stanowią o wizualnych walorach tego szlachetnego materiału. Z drugiej – drewno jest symbolem trwałości., niezawodności oraz stabilności. Daje solidne podstawy, łącząc piękno i delikatność natury z niezwykłą wytrzymałością. podobną rolę w domu pełni podłoga. To niezwykle mocno wyeksponowany element wystroju wnętrza, który jest także intensywnie eksploatowany. Nic więc dziwnego, ze to właśnie drewno jest najchętniej wybieranym materiałem na podłogi w naszych domach. Drewniana podłoga sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a bogactwo oferowanych przez samą naturę gatunków zapewnia całą gamę niepowtarzalnych wzorów i kolorów: od jasnych, rodzimych dębów, po egzotyczne palisandry. Na ich wygląd wpływa także sposób naniesienia powłoki ochronnej. Do wyboru mamy lakiery i oleje, choć w każdej z tych kategorii dostępne sa obecnie rozmaite środki, pozwalające uzyskać rozmaite efekty wizualne. Zgodnie z aktualnymi trendami powrotu do natury, dziś najchętniej sięgamy po deski podłogowe olejowane. Dają one niepowtarzalny efekt naturalnie pięknej, a jednocześnie wyjątkowo komfortowej w użytkowaniu podłogi, wprowadzają do wnętrza ciepło i luksus płynący z bliskości natury. Na powierzchni pojawiają się niepowtarzalne rysunki słojów, sęki, pory albo rysy na różnych deseniach drewna, które można nie tylko dostrzec ale także poczuć dotykiem. Dodatkowo producenci podłóg drewnianych, tacy jak Stolarnie Galicyjskie, oferują bardzo modne deski podłogowe z efektem postarzania. W jednej z kolekcji Castle Parquet odnajdziemy deski szczotkowane i mechanicznie uszkadzane, z sękami nieszpachlowanymi co powoduje, że podłoga wykonana w ten sposób niczym nie różni się się od starych, wielowiecznych desek dostojnie prezentujących się na zamkach i dworach.