Klasyczna elegancja, naturalne materiały, jasne kolory oraz marynistyczne akcenty – styl Hamptons zyskuje na popularności. Sprawdźcie, dlaczego warto urządzić wnętrze w tej stylistyce!
Styl Hamptons to synonim elegancji, luksusu i ponadczasowego szyku. Inspiracją dla aranżacji stał się w dużej mierze styl marynistyczny w luksusowej wersji. Styl ten łączy w sobie elegancję, bogactwo oraz neutralną kolorystykę nawiązującą do nadmorskich plaż. We wnętrzach urządzonych w stylistyce hamptons króluje naturalne drewno oraz szlachetne surowce np. len, wełna. Ponadto nie może zabraknąć wygodnych foteli i sof oraz elementów marynistycznych.
Wnętrza w stylu Hamptons wyróżniają się stonowaną kolorystyką. Króluje biel i błękit. Biel niejednokrotnie jest bazą aranżacji i nic dziwnego ta uniwersalna barwa świetnie łączy się z innymi kolorami. Nie mogło zabraknąć beżu w różnych odcieniach, granatu, szarości czy barwy naturalnego drewna. Niebieski kolor najczęściej pojawia się w dodatkach np. poduszkach, wazonach czy zastawie stołowej. Możemy go też zastosować jako kolor tapicerki kanapy czy fotela, a także na frontach mebli kuchennych. Do tej stylistyki pasują także żeglarskie paski. Wszystkie wymienione kolory możemy dowolnie ze sobą łączyć.
W pomieszczeniach urządzonych w stylistyce hampton bardzo ważnym aspektem jest użycie naturalnych oraz wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Najlepiej sprawdzą się drewniane deski lub parkiet w kolorze bieli czy beżu. Świetnie pasuje podłoga bielona, parkiet z jasnego drewna, postarzane deski dębowe lub ciemny parkiet np. w kolorze orzecha amerykańskiego. Na takim tle idealnie będzie prezentować się dywan m.in. wełniany, sizalowy, jutowy czy bawełniany. Oczywiście w kolorystyce pasującej do stylu Hamptons np. biały lub niebieski. Podczas aranżacji wnętrza trzeba pamiętać o wyeksponowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych czy ścian pokrytych drewnianą boazerią. Propozycje podłóg znajdziecie w salonie New Home Design w Galerii Tetmajera 83.
Efektowne meble charakteryzujące się wysoką jakością wykonania oraz wykorzystaniem naturalnych i szlachetnych materiałów m.in. drewna, wikliny, lnu czy marmuru idealnie wpiszą się w klimat Hamptons. Świetnie sprawdzą się duże, miękkie kanapy i fotele najlepiej w ponadczasowym fasonie oraz neutralnym kolorze. Do tego warto dodać wzorzyste poduszki i koce. Ponadto dobrym wyborem będzie rattanowy lub drewniany stolik kawowy z przeszklonym blatem. W sypialni pięknie prezentować się będą meble drewniane w białym kolorze. Z kolei w kuchni sprawdzi się jasny stół i rattanowe lub wiklinowe krzesła.
W pomieszczeniach urządzonych w omawianym stylu powinny znaleźć się wyjątkowe dekoracje z naturalnych surowców. Warto postawić m.in. na wazony z barwionego na niebiesko szkła czy wełniane dywany w kolorach hamptons. Ponadto wakacyjny klimat podkreślą dekoracje z rattanu, wiklinowe kosze czy plecione pojemniki, które możemy wykorzystać także jako osłonki na doniczki. Dodatkowo must-have stanowią marynistyczne dodatki np. ozdobne muszle, konary drzew, liny, plakaty i obrazy z motywami marynarskimi. Z kolei w kuchni i jadalni świetnie sprawdzą się porcelanowe misy oraz biało-niebieska zastawa stołowa.
W przypadku wnętrz hamptons warto pamiętać o miękkich tekstyliach. Dzięki nim sprawimy, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Na kanapach pięknie prezentować się będą dekoracyjne poduszki w kolorze m.in. białym, granatowym czy błękitnym lub we wzorach geometrycznych. W sypialni świetnie sprawdzą się lniane, bawełniane czy perkalowe pościele np. w marynarskie pasy. Ponadto do stylu hamptons pasują także bawełniane narzuty z frędzlami. Najważniejsze, aby tekstylia były wysokogatunkowe i spójne z paletą kolorystyczną hamptons.
Ważnym elementem we wnętrzu w stylu Hamptons jest odpowiednie oświetlenie, które ma za zadanie podkreślić luksusowy charakter wnętrza. Warto sięgnąć po nieoczywiste lampy, w tym przypadku sprawdzą się efektowne żyrandole np. mosiężne. Ponadto świetnie będą prezentować się porcelanowe, drewniane lub szklane lampy stołowe, a także modele z abażurem. Z kolei na ścianach sprawdzą się pasujące kinkiety.
Salon w nadmorskim klimacie powinien być przede wszystkim przestronny i wygodny. W takim wnętrzu króluje klasyczny i ponadczasowy zestaw wypoczynkowy w jasnym kolorze. Na sofie czy narożniku pięknie będą prezentować się poduszki w kolorystyce typowej dla stylu hamptons oraz pledy. Dodatkowo do wnętrza idealnie pasuje drewniana komoda w odcieniach bieli. Ponadto w salonie świetnie sprawdzi się stolik kawowy, na którym możemy postawić ciekawy wazon z kwiatami czy świece. Ciekawymi dodatkami będą kosze z rattanu czy wikliny, niewielkie pudełeczka na drobiazgi, a także drobiazgi w nadmorskim stylu m.in. bursztyny, muszelki umieszczone w ozdobnej misie czy grafiki z morzem w roli głównej. W przypadku oświetlenia warto zdecydować się na żyrandol, plecione klosze lamp czy modele z drewnianą lub porcelanową podstawą.
Ponadczasowa i przytulna – taka powinna być sypialnia w stylu Hamptons. Wystarczą odpowiednie meble i materiały, aby nasze pomieszczenie zyskało nadmorski klimat, sprzyjający relaksowi. W sypialni powinno królować duże łóżko z wysokim materacem i zagłówkiem, najlepiej w białym kolorze. Dodatkowo idealnie sprawdzi się wysokiej jakości pościel wykonana m.in. z bawełny, lnu czy perkalu, a także duża ilość poduszek. Ponadto nie możemy zapomnieć o stolikach nocnych, na których umieścimy efektowne lampy z ceramiczną podstawą i jasnym abażurem. Nie może zabraknąć komody z bielonego drewna oraz wiklinowych lub rattanowych kocy. W przypadku dodatków w stylu hamptons warto postawić na wełniany, jutowy lub sizalowy dywan oraz akcesoria utrzymane w nadmorskim klimacie.
W ogrodach w stylu Hamptons stawiamy na wysokiej jakości meble oraz klimatyczne dodatki. Najczęściej wybieramy wygodne sofy z dużą ilością poduszek, przytulne fotele, a także meble drewniane z siedziskami z materiałów wodoodpornych. Ponadto świetnie sprawdzą się drewniane stoły, konsole, a także stoliki kawowe. Ciekawym elementem wyposażenia są nowoczesne huśtawki ogrodowe tzw. cocoony oraz hamaki z naturalnych tkanin. Często wykorzystuje się także meble plecione wykonane z rattanu, wikliny lub trawy morskiej. Oczywiście bardzo ważne, aby meble ogrodowe były w jasnych kolorach. Dodatkowo, aby uzyskać nadmorski klimat, powinniśmy postawić na niebanalne dodatki tzn. lampiony, lampy ogrodowe z abażurami, plecione dywany czy drewniane parasole ogrodowe.
Kuchnia
Omawiany styl Hamptons świetnie odnajdzie się także w kuchni. Przede wszystkim musimy postawić na przestronność. Powinniśmy zastosować jasne barwy, wśród których króluje biel w różnych odcieniach, zarówno kremowa, jak i śnieżnobiała. Połączenie drewnianych frontów mebli z marmurowym blatem będzie strzałem w dziesiątkę. W końcu meble kuchenne warto aby nawiązywały stylistyką do tradycyjnych kuchni angielskich. Ponadto warto pamiętać o detalach m.in. metalowych uchwytach w kolorze postarzanego złota czy chromu. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się uchwyty muszelki oraz klasyczne metalowe gałki. Ciekawym elementem w kuchni będzie wyspa, która często malowana jest na inny kolor np. granatowy czy niebieski. Przy niej warto postawić hokery z metalu, drewna lub rattanu. Nie możemy zapomnieć o dodatkach m.in. biało-niebieskiej zastawie stołowej, granatowych zasłonach czy lampach z dekoracyjnym szklanym kloszem. Meble kuchenne pasujące do wnętrz w nadmorskim stylu znajdziemy w salonie ernestrust oraz Halupczok.
Projektanci wnętrz niejednokrotnie eksperymentują ze stylem Hamptons, czego efektem jest popularny zwłaszcza w Australii styl New Hamptons. Nazywa się go często także modern hampton style. Pomieszczenia zaaranżowane w duchu new hampton style są bardziej nowoczesne niż klasyczne. Poszerzono paletę wykorzystywanych kolorów. Do bieli, granatu, beżu i niebieskiego dołączyły: lawendowy fiolet, musztardowa żółć, złoty czy czekoladowy brąz. Ponadto do wnętrza wprowadzono meble i dodatki w stylu art deco, które idealnie uzupełniają styl hamptons.
Najwięcej propozycji mebli i dodatków w stylu Hamptons znajdziecie w salonie Miloo Home. Warto zajrzeć także do salonu KLER.