Prof. Romuald Loegler – człowiek, który zaprojektował Tetmajera 83.

20 lutego 2019

Profesor Romuald Loegler to znany i ceniony polski architekt, będący członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, laureatem honorowej nagrody SARP, od 1987r. właścicielem krakowskiego biura architektonicznego Atelier Loegler. Galeria Tetmajera 83 w Krakowie to projekt tego właśnie światowej sławy architekta, prof. Romulada Loeglera.

Obiekt Tetmajera 83 to sześć nowoczesnych budynków o uproszczonych, modelowych bryłach i zredukowanym detalu, zachowujące tradycyjną formę dachu. To mistrzowskie przypomnienie pejzażu wsi polskiej: grupa domów krytych dwuspadowymi dachami, skupionych pośród pól. Szlachetne archetypy domów wywiedzione z budownictwa ludowego – prapolskiego, drewnianego i niemonumentalnego. Kanon trwale obecny w świadomości Polaków.

Myślą przewodnią projektu prof. Romualda Loeglera, było znalezienie optymalnego rozwiązania funkcjonalno – przestrzennego, które w najlepszy i najbardziej trafny sposób wykorzystywałoby zastaną przestrzeń w starej tkance miejskiej. Ważna, otwarta przestrzeń ekspozycyjna jest ukryta i stanowi fundament dla części widocznej. Budynek jest optymalnie dostosowany do określonych warunków klimatycznych. Zarówno orientacja budynku, jak i otwarty plan i lokalizacja pomieszczeń, zostały tak zaprojektowane, aby zoptymalizować wykorzystanie dziennego oświetlenia i naturalnej wentylacji. Zorientowanie pawilonów wzdłuż osi wschód – zachód daje maksimum światła dziennego przez cały dzień, przy optymalnym jego zacienieniu. Rozpoznawalny dla wszystkich znak domu w uproszczonej stylistyce osadzony jest w architekturze ogrodu. Zaproponowana architektura ma za zadanie zwrócenie  na siebie uwagi, a otoczenie i ogród dodają całości charakteru. Roślinność, łącznie z obiektem, tworzy przyjazny i designerski klimat, a plac wejściowy i parking stanowią spójną architektoniczną całość.

Znajdz nas na:
Godziny otwarcia: