Wystawa “Design out of the box” w Galerii Tetmajera 83

19 czerwca 2020

Od początku naszej działalności wspieramy młodych projektantów. Tym razem w naszej Galerii zobaczycie wyjątkową wystawę prac studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, inspirowaną nowym, unikalnym programem kształcenia magisterskiego. Na “Design out of the box” można podziwiać innowacyjne narzędzia, kroje pism, projekty wystaw czy urządzeń medycznych. Wystawa potrwa do 20 lipca.

 

“Design out of the box”

W tym roku ta wyjątkowa wystawa inspirowana jest nowym, unikalnym programem kształcenia magisterskiego. Specjalności, takie jak: projektowanie graficzne, komunikacja wizualna, projektowanie produktu i multimedia, poszerzono o dwa sprecyzowane cele. Pierwszy to Inclusive Design: Health and Social Well-Being. To nowy, interdyscyplinarny program kształcenia projektantów. Przygotowuje absolwentów do podejmowania złożonych wyzwań projektowych w obszarach związanych z podnoszeniem jakości życia i troską o zdrowie odbiorców poprzez włączenie ich w proces projektowy w różnych dyscyplinach projektowych: od usług czy aplikacji, poprzez projektowanie sprzętów medycznych, do współtworzenia miejsc lub wydarzeń oraz wzmacniania więzi lokalnych społeczności. Z kolei drugi to Designing Reading Experience and Interactive Storytelling. Rozwija umiejętności związane z projektowaniem doświadczenia czytania i opowiadania historii w oparciu o narrację, interakcję i time-based media. Efekt nowego programu nauczania to podniesienie kompetencji językowych i pracy zespołowej. Dodatkowo uczestnicy zyskują dostęp do aktualnych zasobów i trendów projektowych, dzięki współpracy z ekspertami z zagranicy.

Autorzy prac

Na wystawie zobaczycie innowacyjne narzędzia, projekty urządzeń medycznych czy kroje pism. Wybrane prace charakteryzuje wnikliwa obserwacja rzeczywistości i odważna postawa. Na “Design out of the box” znalazły się prace studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: Joanny Ambroz, Klaudii Gołaszczyk, Aleksandra Kaszuby, Weroniki Mehr, Katarzyny Olejarczyk, Martyny Piątek, Dajany Wejchert, Karoliny Wiśniewskiej i Klaudii Żmudy. Dlatego w większości na wystawie znalazły się prace dyplomowe powstałe na kierunkach: Wzornictwo oraz Projektowanie Graficzne na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Celem tej inicjatywy jest chęć dzielenia się dobrymi praktykami oraz zwrócenie uwagi na obszary, które mogą być rozpatrywane w kontekście pracy projektanta.

 

Co można zobaczyć na wystawie?

Podczas wydarzenia można podziwiać m.in. projekt obudowy urządzenia telemedycznego umożliwiającego zdalne badanie USG pacjenta. Został on wykonany przez Klaudię Żmudę. Nie zabrakło także ekologicznych rozwiązań. Mowa tutaj o obiektach wyrażających pamięć o zmarłym w myśl nurtu less waste. Zaprojektowała je Martyna Piątek. Z kolei Katarzyna Olejarczyk stworzyła wyjątkowy projekt animowanej identyfikacji wizualnej Interference Festival – Festiwalu Form Komunikacji Wizualnej. Ciekawy eksponat stanowi także praca Weroniki Mehr tzn. zestaw krojów inspirowanych mikołowskimi szyldami. Dodatkowo na wystawie będzie okazja podziwiać projekt materiałów informacyjnych “Jak zostać rodziną zastępczą”. Jego autorka, Dajana Wejchert współpracowała z fundacją Przystanek Rodzina. Z pewnością wystawa jest nie tylko różnorodna, piękna, ale także użyteczna, w końcu projektowanie może zmieniać świat.

 

Wystawę można obejrzeć do 20 lipca w Galerii Tetmajera 83 w godzinach otwarcia tzn. poniedziałek – piątek w godz. 10.00 – 20.00, sobota oraz niedziela handlowa w godz. 10.00 – 18.00.

Znajdz nas na:
Godziny otwarcia: